DGS Önlisans Başarı Puanı hesaplamak için aşağıdaki DGS ÖBP hesaplama programını kullanın. Hesaplamak için ilgili alanları doldurup hesapla butonuna basın.


Diploma notunuzu girerken virgül yerine nokta kullanın. (Örn; 2.62 gibi)
OBP Puanı Diploma Notunuz
4'lük Sistem
100'lük Sistem
PUANINIZ

ÖBP Puanı
ÖBP Puanınız

Bu sayfa 19832 kere görüntülendi.
DGS ÖBP 2020

DGS Ön Lisans Başarı Puanı (ÖBP) Nedir?

Önlisans Başarı Puanı diğer adıyla ÖBP öğrencinin Üniversite sınavlarında (DGS) kullandığı ve diploma puanının DGS Puan Hesaplama Robotuna çevrilmiş halidir. Öğrenciler arasında Önlisans mezuniyet puanı olarak da bilinmektedir.

ÖBP, Dikey Geçiş Sınavında (DGS) puan hesaplamasında eklenen bir puandır.

Ön Lisans Başarı Puanı (ÖBP) Nasıl Hesaplanır?

Öğrencinin not ortalaması 4'lük sisteme göre ise 25 ile çarpılır ve 100 üzerinden karşılığı bulunur. Ardından 0,8 ile çarpılır ve ÖBP puanı bulunmuş olur.

Daha kısa yoldan ise öğrencinin not ortalaması direk 20 ile çarpılır ve ÖBP bulunmuş olur.

Son olarak bulunan ÖBP 0,6 ile çarpılarak DGS puan hesaplama sistemine eklenecek puan bulunmuş olur.

Öğrencinin not ortalaması 100'lük sisteme göre ise 0,8 ile çarpmak yeterlidir. Bu durumda ÖBP bulunmuş olur. Çıkan sonucu da 0,6 ile çarptığımızda DGS puan hesaplamaya eklenecek ÖBP bulunmuş olur.

Bir örnek verelim.

Adayın ön lisans akademik not ortalaması 4 üzerinden 3,2 olsun.
Buradan kısa yoldan ÖBP bulalım. 3,2 x 20 = 64

Daha sonra ÖSYM’nin belirlediği 0,6 katsayısı ile çarparsak; 64 x 0,6 = 38,4 sonucunu elde ederiz. Sonuç olarak 4 üstünden 3,20 akademik ortalamaya sahip birinin ön lisans başarı puanı 38,4 olmuş olur. Bu puan dikey geçiş sınavında elde edilen ham puana eklenir ve yerleştirmelerde bu puan kullanılır.

DGS Puan Hesaplamasında Ön Lisans Başarı Puanı Ekleniyor Mu?

Dikey geçiş sınavı puanına ek olarak sayısal ve sözel netlerle birlikte ön lisans başarı puanı da dikkate alınır. DGS sözel, DGS sayısal ya da DGS eşit ağırlık puanlarında ÖBP kullanılırken 0,6 katsayısı ile çarpılarak dikey geçiş sınavı puanları elde edilir.

Önceki yıl herhangi bir bölüme yerleşenler için ÖBP nasıl hesaplanır?

2019-DGS puanları veya özel yetenek sınavı sonucu ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, 2020-DGS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilirken ÖBP'ye uygulanacak katsayılar (1/4 oranında) düşürülecektir. Yani DGS ÖBP katsayısı 0,6 yerine 0,45 ile çarpılır.

Bu durumda DGS yerleştirme puanına en fazla 18, en çok 36 puan eklenecektir.


Gelecek hayallerde kalmasın. Hesapla ve planla.