TYT 2020 Hesaplama Robotu Güncellendi. Güncel 2020 TYT puan hesaplama için aşağıdaki TYT puan hesaplama programını kullanın. Hesaplamak için ilgili alanları doldurup hesapla butonuna basın.TYT Puan Hesaplamada 2019 TYT verileri dikkate alınmıştır.


Diploma notunuzu girerken virgül yerine nokta kullanın. (Örn; 70.2 gibi)Puanınız
Diploma Notunuz (50-100 arası)


Kitapçık Türü Doğru Sayısı Yanlış Sayısı
Türkçe (40 Soru)
Sosyal Bilimler (20 Soru)
Temel Matematik (40 Soru)
Fen Bilimleri (20 Soru)
EKLİ Puanınız

100

HAM Puanınız

100
Kitapçık Türü Net Sayısı
Türkçe (40 Soru)

Sosyal Bilimler (20 Soru)

Matematik (40 Soru)

Fen Bilimleri (20 Soru)

OBP Puanınız 0

Bu sayfa 5639 kere görüntülendi.


TYT HESAPLAMA 2020 2021

YKS YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI

TYT Temel Yeterlilik Testi

TYT Temel Yeterlilik Testi eski adıyla YGS sınavının yerine geldi. Soru tarzları değişiklik gösterse de konu olarak YGS' nin aynısı. TYT sınavında toplam olarak 120 soru bulunuyor. Bunlardan

  • 40 Matematik sorusu
  • 40 Türkçe sorusu
  • 20 Fen Bilimleri
  • 20 Sosyal Bilgiler ve Felsefe Grubu

TYT Puan Hesaplama Nasıl Yapılır

YKS üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan birisi sınav puanının nasıl hesaplandığı. TYT hesaplama yapılırken 120 soru üzerinden öğrencinin yaptığı her net üzerinden ÖSYM tarafından belirlenen özel katsayılarla çarpılıyor ve öğrencinin diploma notunun yüzde 60' ı alınıyor. Bu ikisi birlikte öğrencinin TYT puanını oluşturuyor.

TYT sınav puanıyla öğrenciler 2 yıllık bölümleri tercih edebilir. 4 yıllık bölümleri tercih edeceklerin ayrıca AYT Alan Yeterlilik Sınavına girmesi gerekiyor. Bu durumda katsayılar değişmektedir.

TYT Temel Yeterlilik Sınavında her sorunun değeri standart sapma haricinde aynıdır. Standart sapmaya göre her netin getirisi değişebilmektedir.

YKS Puanına Diploma Notunun Etkisi Ne Kadar?

Diploma notu üniversite hayali kuran öğrenciler için büyük öneme sahiptir. Diploma notu önce 5 ile çarpılacak ve öğrencinin OBP Ortaöğretim başarı puanı hesaplanıyor. Sonra bulunan ÖBP 0.12 ile çarpılarak öğrencinin sınav puanına ekleniyor. ÖBP Hesaplama için TIKLA

Öğrencilerin sınav puanına eklenecek olan ÖBP puanları 30 ile 60 arasında değişmektedir. En düşük 30, en yüksek 60 olmaktadır. Bu da bize ÖBP' nin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) her aday için mezun olduğu okul, mezun olduğu yıl ve diploma notu ile mezun olduğu okulun ilgili yıla ilişkin Diploma Notu İstatistikleri kullanılarak hesaplanır. OBP’lerin hesaplandığı dönemde mezun durumda olmayan adaylar için diploma notu yerine not ortalaması kullanılır.

Tercih Yapanların Bir sonraki Yıl Diploma Puanı Kesiliyor mu?

Tercih yapıldığında ÖBP puanı kesilmez. Fakat bir bölümü kazanan her öğrencinin (kazandığı bölüme gitmese dahi) gelecek yıl ÖBP puanının yarısı kesilmektedir.

Ek Puandan Hangi Öğrenciler Yararlanabilir?

Tablo 3A’da, Tablo 3B.1’de yer alan programlar için ek puanlar, 30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya belirtilen tarih ve öncesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanacaktır. İlgili ortaöğretim kurumuna 30.03.2012 tarihinden sonra kayıt olan adaylar için Tablo 3A ve Tablo 3B.1 kapsamında ek puan hesaplanmayacaktır.


Gelecek hayallerde kalmasın. Hesapla ve planla.