Eşkenar Dörtgen Alan hesaplamak için aşağıdaki Matematik Alan hesaplama programını kullanın. Hesaplamak için ilgili alanları doldurup hesapla butonuna basın.


Taban Yükseklik
Eşkenar Dörtgen Alan
Hesaplama
EŞKENAR DÖRTGEN ALANI :
Bu sayfa 2407 kere görüntülendi.

İLGİLİ HESAPLAMALAR

Bunlara baktınız mı?

İlgili Hesaplamalar

Üçgen Alan Hesaplama Kare Alan Hesaplama
Dikdörtgen Alan Hesaplama Eşkenar Dörtgen Hesaplama
Paralelkenar Alan Hesaplama Yamuk Alan Hesaplama
Deltoid Alan Hesaplama Takdir Teşekkür Hesaplama

DEĞERLENDİRME

Eşkenar Dörtgen ve Özellikleri

Eşkenar dörtgen, kenar uzunlukları birbirine eşit olan dörtgenlerdir.
Eşkenar dörtgenin köşegenleri birbiri ile dik kesişir.
Eşkenatr dörtgen aslında bir nevi paralelkenardır. Paralelkenardan önemli bir farkı vardır. O da, her kenar uzunluğunun birbirine eşit olmasıdır.
Köşegenleri aynı zamanda birer açıortaydır.
Karşılıklı açı ölçüleri birbirine eşit ölçüdedir.
Köşegenlerinin birbirini ortaladığı görülmektedir.
Köşegen uzunlukları birbirine eşit değildir.
Eşkenar dörtgenin bir diğer alan bulunma yöntemi de, herhangi bir kenara indirilen dikme ile o kenar uzunluğunun çarpımıdır.
Örneğin bir eşkenar dörtgenin a kenarına h uzunluğunda dikme iniyor olsun. Bu eşkenar dörtgenin alanı a*h formülü ile bulunur.


Alan Hesaplama Robotu

Alan Nasıl Hesaplanır, Alan Hesaplama Formülü

Alan Hesaplama matematiğin en önemli konularından birisidir. Hemen heryerde karşımıza çıkabilmektedir. Bu yüzden alan hesaplama formülü bilinmesi gereken bazı basit formülleri aşağıda anlattık. Hesaplamak istediğiniz alan için yukarıdaki hesaplama robotunu kullanabilirsiniz.

Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?

Üçgen Alan Hesaplama yapılırken taban ile o tabana ait yükseklik çarpılarak ikiye bölünür. Bu da bize üçgenin alanını verir.

Kare ve Dikdörtgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?

Kare ya da Dikdörtgen Alan Hesaplama yapılırken İki kenarını çarpmak yeterlidir. Bu da bize kare ve dikdörtgenin alanını verir.

Paralelkenar ve Eşkenar Dörtgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?

Paralelkenar ya da Eşkenar Dörtgen Alan Hesaplama yapılırken kenar ve o kenara ait yüksekliği çarpmak yeterlidir. Bu da bize paralelkenar ve eşkenar dörtgenin alanını verir.

Deltoidin Alanı Nasıl Hesaplanır?

Deltoit Alan Hesaplama yapılırken kısa köşegen ile uzun köşegeni çarpıp ikiye bölmek yeterlidir. Bu da bize deltoidin alanını verir.

Yamuk Alanı Nasıl Hesaplanır?

Yamuk Alan Hesaplama yapılırken alt ve üst tabanları toplayıp yükseklik ile çarpılır ve çıkan sonuç ikiye bölünür. Bu da bize yamuğun alanını verir.